Dýchací potíže jsou jednou z nejčastějších příčin onemocnění morčat. Jedná se především o infekční "rýmu" a zánět průdušek a plic.
Příčiny:
Nejčastěji bakterie (př. Bordetella bronchiseptica, Pasteurella multocida, Streptococcus pneumoniae, Diplococcus.), viry (adenoviry), plísně (ze sena, z vlhké podestýlky), nádory (plicní adenomy), alergie (seno, krmivo, piliny). Také se může nakazit morče, které je ve stresu, je vystaveno průvanu, morče, které je často převáženo, nevhodně krmeno, má nedostatek vitaminu C. Nebo se může infikovat od jiných domácích mazlíčků.
Přenos se děje přímým kontaktem, kapénkovou cestou.
Infekční "rýma" způsobená bakteriemi se projevuje hnisavými výtoky z nosu. Co se týká lidí, sám člověk může při těžkých bakteriálních zánětech plic nakazit své morče. Chřipka nebo nachlazení se na morčata nepřenáší, protože se jedná o onemocnění virového charakteru, při kterém virus morče neinfikuje. Opačný přenos z morčete na člověka je málo pravděpodobný. Mohl by mít význam jen u imunitně oslabených jedinců.
Příznaky:
· Kýchání - občasné se považuje za normální, častější může být způsobeno prašným senem, pilinami, průvanem a samozřejmě infekcí. Často ve spojení se zánětem spojivek.
· Kašel - objevuje se při postižení průdušnice a průdušek.
· Nosní výtok - od průhledného k hnisavému (bakteriální infekce). Vyskytuje se jak při postižení oblasti nosu a dutin, tak při zánětech plic.
· Horečka - může i nemusí být.
· Apatie, naježená srst, odmítání potravy, rychlé, mělké dýchání nebo naopak pomalé a hluboké
Řešení:
Obtížně dýchající morče vždy nechat vyšetřit u veterináře.
U bakteriálních infekcí se aplikují antibiotika. Současně s aplikací antibiotik podávat probiotika, a sice 1 - 2 hodiny po aplikaci antibiotik (Hylak forte, Lacidofil, Probican pasta). Zajistit klid a teplo. Vhodná je i izolace morčete od ostatních. Dodání vitaminů (C - zvyšuje odolnost imunitního systému, A - zvyšuje odolnost sliznic, aj.), dostatek tekutin, výživa (glukopur). Dodání přípravků na posílení imunity - Immunal, Sangrim champion.
Vakcinace: PASORIN - jediná vakcína registrovaná i pro morčata proti pasteurellóze. Zatím nenašla velké uplatnění. Je doporučována ve velkých chovech s velkou koncentrací a obměnou zvířat. Nevýhodou je jistě cena, bolestivost při aplikaci, poměrně krátká doba ochrany (3 - 6 měsíců).