Močový systém postihují především tři typy onemocnění - mohou se v něm tvořit a usazovat kameny, objevují se různé typy zánětů (často v souvislosti s infekcí), a konečně také může slábnout či selhávat jeho funkce. Prvním signálem onemocnění bývají změny charakteru moči (zápach, množství, barva, příměs krve, aj.), bolestivé a časté močení, vlhká srst a časté olizování u vyústění močové trubice, nadměrné pití (více jak 100ml/kg/den).
Povíme si něco o nejvážnějším onemocněním ledvin, což je ledvinné selhání.
Selhání ledvin
Široká řada příčin vede k tomu, že ledviny ztratí svou funkci - dochází k jejich selhání, ať již náhlému (akutnímu) nebo k chronickému. Akutní selhání ledvin se vyvíjí během několika hodin nebo dnů. Spektrum možných příčin takovéhoto selhání sahá od závažné ztráty krve, přes těžké záněty ledvin, požití jedu až po náhlou a úplnou obstrukci (ucpání) močových cest. Chronické selhání ledvin je hlavní příčinou úhynu v důsledku ledvinného onemocnění. Jeho symptomy jsou četné a velmi rozmanité, často nejasné a zpočátku nevýznamné. Nejprve dochází k hromadění metabolického odpadu v krevním řečišti, rozpadají se zábrany bránící pronikání látek z krve do moči, a selhávají i další základní procesy řízené ledvinami, př. voda a sodík nestačí být opětovně vstřebávány a odchází z organismu - dochází k nadměrnému močení; vše, co morče vypije je ihned vyloučeno. Selhání ledvin často souvisí s potížemi srdce.
Prognóza je spíše nepříznivá. Důležité je morče rehydratovat (vrátit vodu a minerály), aplikovat antibiotika, upravit dietu (snížit příjem vápníku a podávání pelet, omezit seno, podávat zeleninu a ovoce). Ve většině případů končí bohužel úhynem.